Dizajnéri

Martin Pavlovský

Permakultúrny dizajnér a lektor permakultury,
absolvent odboru Umelá Inteligencia, Technická Univerzita v Košiciach v roku 2005,
absolvent kurzu permakultúrneho dizajnu v roku 2011.

Vyrastal som v malom mestečku na východnom Slovensku. Síce som býval v bytovke, no hneď za oknami sme mali ovocný sad, kde sme sa hrali, liezli po stromoch, jedli to, čo práve dozrievalo.

Prázdniny a väčšinu víkendov som pobehoval po maličkej dedine, kde bývali moji starí rodičia. Gazdovali. Chovali zvieratá a väčšinu zeleniny si dopestovali. Keď bolo potrebné nachystať drevo na zimu, či kosiť trávu pre zvieratá, zberať zemiaky, zišla sa rodina a pracovalo sa spolu. Vychutnával som si domáce maslo, mlieko, mäsko, zemiaky, kyslú kapustu alebo inú zeleninu, maliny, černice, huby z hory, a aj ryby z rieky, a pritom som si uvedomoval, čo všetko za tým je. Napríklad to, že starať sa o zvieratá musíš každý deň, mať domácu zeleninu znamená postupnosť krokov od pohnojenia políčka hnojom z maštale, cez sadenie, okopávanie, až po zber a uskladnenie. Tiež, že niekedy je úroda krásna a inokedy mizerná, že niekedy prší a nechce prestať a inokedy musím behať s vedrami vody, aby zelenina prežila. V neposlednom rade aj to, že súdržnosť rodiny a viac generačné spolužitie je na nezaplatenie.

Strednú školu som vyštudoval Elektrotechnickú priemyslovku a vysokú TU v Košiciach, na fakulte Elektrotechniky a Informatiky odbor Umelá Inteligencia.

V roku 2011 som absolvoval Úplný Permakultúrny Dizajnérsky kurz , a to malo pre mňa ďalekosiahle dôsledky 🙂 Tam sa mi pospájali súvislosti. Zistil som, že permakultúrna etika a princípy su mi veľmi blízke. Uvedomil som si, aké kvantum ľudí žije podľa týchto zásad a spôsob akým to robia má filipa, rovnako tak, ako som to videl pri činoch môjho dedka.Dovtedy som žil klasicky, ako rádový zamestnanec vo veľkej firme, býval v prenajatom byte a po večeroch a víkendoch intenzívne vyháňal prázdno, čo som zažíval v práci. Začal som žiť a pracovať s Patriciou, kúpil som 2ha neudržiavaného pozemku a začal sadiť stromy, kríky, zeleninu a stavať dom, teda budovať domov pre našu rodinku. Odvtedy študujem,zúčastňujem sa prednášok, kurzov, workshopov ohľadom staviteľstva, permakúltury, ekológie. Som učiacim sa permakúlturnym lektorom, členom rady Permakultúry (CS) na Slovensku, organizátorom festivalu Permakultura v meste a hlavne otcom.