Zdravé záhrady

Tvoríme záhrady s deťmi a pre deti

Veľmi radi tvoríme záhrady pre deti. Nie len pre tie malé a nie len malé záhradôčky pri dome, ale aj školské záhrady a iné verejné záhrady. Všade tam, kam prídu deti, prídeme radi aj my, aby sme im spríjemnili pobyt vonku na mieste, ktoré napĺňa ich predstavy o trávení času: priestor na tvorivé hry,  priestor na maškrtenie, priestor na učenie, spoznávanie, priestor na samotu aj na spoločne strávený čas.

Pri tvorbe záhrad, kde budú tráviť čas aj deti, sa zameriavame nie len na výber vhodných jedlých druhoch rastlín (ovocie, zeleninka, jedlé kvety), ktoré môžu deti voľne konzumovať, kým sa hrajú vonku. Taktiež sa snažíme deti zapojiť už do procesu dizajnovania a realizácie, tak aby záhradu prijali za svoju ako ďalšiu detskú izbu, v ktorej sa dá parádne hrať ale sa o ňu treba aj postarať. Pod naším vedením spolu s vami a vašimi deťmi vytvoríme miesto, kde sa budú hrať bezpečne ale zároveň s prihliadnutím na ich vek aj dostatočne dobrodružne. Súčasne berieme aj do úvahy fakt, že kým záhrada vznikne, vaše deti už možu mať iné záujmy a tak sa snažíme o to, aby bol dizajn variabilný a menil sa v čase podľa potrieb užívateľov

Pán architekt Christopher Alexander vo svojej knihe Patern Language (Reč vzorov) píše o tom, že deti vôbec nepotrebujú drahé zložité preliezky, ktoré ich o chvíľu omrzia, lebo nepodnecujú ich fantáziu. Stačí im vhodné miesto a dostatok rôznorodého materiálu, aby si sami zvolili, či sa dnes budú hrať na partizánov alebo doktorku či stavebnú firmu. My im len máme poskynúť miesto, kde nebudú rušení a nebudú rušiť náš dospelácky komfort a poriadkumilovnosť.

Radi Vám teda pomôže pri tvorbe súkromných aj verejných priestorov určených aj na kry a vzdelávanie detí. Radi tejto nádhernej tvorivej práce zapojíme aj deti.

Rozsiahlejší článok o záhrade pre deti nájdete tu Deti v záhrade