Aktuality

Predaj Hajnalovho mlyna

Predám nehnuteľnosť mlyna a rodinného domu so záhradou v obci Medovarce, okr. Krupina, ktoré boli upravované podľa princípov permakultúrneho dizajnu. Rozloha pozemku je 1655 m2, okrem toho k pozemku prislúcha aj náhon k vodnému mlynu a lúka /535 m2/. Nehnuteľnosť je vhodná nielen na bývanie ale aj na agroturizmus.

Súčasťou predávanej nehnuteľnosti je:

1. dvojpodlažná mlynica so zachovalými strojmi a dvoma pivnicami, dielňou /možné využitie aj ako letná kuchyňa s prívodom pitnej vody/ a dvojizbovým bytíkom /bez hygien. zariadení, s murovanou pecou na kúrenie/. Mlyn sa z historického hľadiska na danom mieste nachádza od 17. storočia /nie v pôvodnom stave/, súčasný stav je veľmi zachovalý, pretože mlyn prešiel rekonštrukciou tesne pred jeho zatvorením koncom 50-tych rokov. Zachovalé drevené súčasti, stroje / napr. stolica ai/ aj nejaký nábytok. Mlynica má východ do dvora z prízemia, do zadnej časti záhrady k náhonu z prvého podlažia a na cestu, kadiaľ sa privážalo obilie do druhého podlažia.

2. dvojizbový rodinný dom s hygienickými zariadeniami, kuchyňou. Dom má dvojitý ohrev TUV /elektrina, drevo/ a teplovodné vykurovanie celého priestoru. Kúpeľna aj kuchyňa má prívod aj teplej UV. Toaleta je kompostovacia separačná. Dom je veľmi dobre orientovaný veľkými oknami smerom na juh. Pri dome je gánok rozšírený do terasy. Dom má pôvodné drevené podlahy v izbách, funkčný murovaný sporák s rúrou v kuchyni. Izby sú priestranné, momentálne využívané ako obývačka a detská izba.

3. pajta /stodola/ v ktorej je priestor pre parkovanie auta, dreváreň a chlievy pre hospodar. zvieratá.

Záhrada domu bola upravovaná podľa permakultúrnych princípov a už je v rámci systému celkom dobre zabehnutá. Na dvore je skleník, priestor pre chov hydiny, studňa s úžitkovou vodou, jazierko na zber dažďovej vody, kompostéry, prístrešok na drevo a plochy výsadieb jedlých okrasných trvaliek a kríkov ako aj  priestor pre veľmi teplomilné druhy zeleniny. Zadnú časť pozemku tvorí čistička vody, zeleninová záhrada /ošetrovaná len ekologickými postupmi/, včelín s časti trstinovou strechou, latrínka  a základ lesnej záhrady s výsadbou jedlých krov a stromov /napr. ríbezle, baza, drienka, slivky, jablone, orechy, remotnujúce maliny a  pod./. Cez zadnú časť pozemku je prívod vody cez náhon do mlyna.  Predzáhradku tvorí výsadba okrasných kríkov, ovocných stromov /broskyňa, slivka, višňa/ a trvalkový záhon.

Pozemok má vhodné prírodné podmienky : kvalitná pôda ošetrovaná organickými hnojivami, niekoľko rôznych zdrojov vody /miestny vodovod, studňa, zber vody, potok/, vhodné oslenie z juhu otvorené do slnečnej pasce, zo severu chránené kopcom – možnosť využitia pasívnych aj aktívnych solárnych ziskov aj v zime.V okolí domu sa nachádzajú vínne pivnice a krásne prírodné skalky /tzv. Bralo/

Celkový pohľad na pozemok získate aj v tomto videu   http://www.joj.sk/video/4l8ZDj  približne od 17.27 minúty.

Cena: 67 000 € prípadne dohodou. Dom predávame z rodinných dôvodov.

Kontakt: patcernak76@gmail.com   0918 525 181

Prečítajte si ďalšie články