Dizajnéri

Martina Belíková

Permakultúrna dizajnérka – junior
Absolventka univerzity M.Bella v B.Bystrici odbor Systémová ekológia
Absolventka TU ZV v odbore Ochrana prírody a biodiverzity
Absolventka kurzu Permakultúrny dizajn 2018

Odmalička vnímam prírodu a som v nej šťastná. Rada pozorujem prírodu a sledujem premeny a súvislosti v nej. Už ako malá som trávila veľa času v záhrade, kde som pozerala na dospelých, ako v nej pracujú – niekedy to bolo efektívne a niektoré veci mi pripadali zbytočne prácne. Ak som niečo nerobila v záhrade, tak som utekala do lesa, na lúky, k potokom, močiarom…

Neskôr som tieto základy využila počas štúdia na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore Systémová ekológia a Technickej univerzite vo Zvolene v odbore Ochrana prírody a biodiverzity. Po škole som začala pracovať v oblasti posudzovania vplyvov stavieb na životné prostredie (EIA) , v ktorej mám už viacročnú prax aj odbornú spôsobilosť. V tejto oblasti som sa zamerala na botaniku a inventarizácie biotopov. Mám tiež vzťah k liečivým rastlinám, najviac ma baví zisťovať, ktorá rastlina je na čo použiteľná a aké má účinky.

V permakultúre so mnou rezonuje myšlienka spolupráce s prírodou namiesto boja proti nej, tiež dlhodobá udržateľnosť bez jej ničenia a sebestačnosť. Pre mňa to je ten starý dobrý „sedliacky rozum“. Jej princípy je možné použiť úplne všade, nielen v záhradách – a toto som zistila počas absolvovania Kurzu permakultúrneho dizajnu v  Brdárke.
V prírode uprednostňujem rozmanitosť, preto záhrady iba s tujami a trávnikmi nie sú mi veľmi po chuti. Aj na malom pozemku je možné vytvoriť nenáročnú mnohorakosť, ktorá prinesie okrem iných darov aj zdravie v podobe vlastných liečivých rastlín a plodín bez chemických postrekov. Teším sa na tvorenie Vášho kúsku raja spoločne s Vami.