Aktuality

Naša farma Pavlovského staja

Zaujíma vás či ozaj sami žijeme permakultúrou? Bývame na lazoch v prekrásnej tradičnej dedine Hrušov na strednom Slovensku, kde si všetko permakultúrne skúšame na 3 ha farme spolu s našimi deťmi a zvieratami.

Na Hrušove sme začínali na holej lúke v roku 2011. Náročné klčovanie šípok, trniek a agačiny vystriedali rozsiahle terénne úpravy pre vodozádržné opatrenia, cesty a stavbu obytných aj hospodárskych budov. Medzitým nám pribúdali deti aj zvieratá.  Neustále dosádzanie drevín, vytváramnie vetrolamov,  záhrad.  Niekedy som mala pocit, že sme snáď ešte nič neurobili, ale taká je príroda. Stromy rastú oveľa pomalšie ako funguje mozog ženy, kde už včera bolo neskoro 🙂

V roku 2016 sme získali k našim 2 ha ešte susediaci pozemok s malým kamenným domčekom. Nikdy sme vlastne netúžili po veľkom pozemku, vedeli sme, že pre permakultúrne fungovanie rodiny bohate stačí 20 árov. Ale čo už! Premýšľali sme, ako sa čo najlepšie postarať o tak veľký priestor, aby sme sa k nemu postavili skutočne zodpovedne a vedome. Rozhodli sme sa pre projekt Školy permakultúry, kde na 3 ha vybudujeme rodinnú farmu podľa permakultúrnych princípov, ktorá bude slúžiť na našu obživu, predaj výrobkov a súčasne ako učebný materiál.

Dnes máme na pozemku chov staročeských preštických prasiatok, ktoré sú vhodné pre voľný chov vonku. Poorajú všetky dostupné políčka, dokonca aj pohnoja. Stádo kozičiek za nás klčuje šípky a agačinu a k tomu prídu domov s plnými vemenami chutného a zdravého (hlavne úplne čerstvého) mlieka. Máme tu aj celkom veľa sliepočiek. Robia nám biologickú ochranu rastlín a nosia parádne vajíčka, občas aj malé kuriatka. K tomu kačky, zajačiky, mačky aj psy. Trápime sa aj s prežitím včiel, veď všade tu máme agáty na chutný agátový med ale hlavne tu máme ovocné stromy, kríčky aj zeleninu, ktoré potrebujú opeliť.  Nepestuje zatiaľ veľa zeleniny, lebo stále budujeme pôdu, ktorá bola dosť zničená eróziou a dotvárame systém vody. Nemáme totižto studňu ani prameň a tak sa snažíme využiť všetky tie permavodozádržné prvky v krajine ako sú swaly, nádrže a jazierka.

Je to pre nás výzva skúsiť, nakoľko permakultúra skutočne funguje. A funguje! Môžete nás prísť pozrieť 🙂

Prečítajte si ďalšie aktuality